Hůrky

Z BystřiceWiki
Přejít na:navigace, hledání

Hůrky jsou částí města Nová Bystřice v okrese Jindřichův Hradec.

Pozůstatky bývalého městečka Hůrky stojí na vyvýšenině, čtyři kilometry severovýchodně od Nové Bystřice, ze které přes Hůrky vede silnice k Senotínu. Další silnice vede z Hůrek k Blatu a dále k Landštejnu, pěšky nebo na kole je možné dostat se do Dobré Vody a do Potočné.

Už při pohledu z dáli má návštěvník dojem, že přijíždí do většího města. Vidí vícepatrové budovy, některé podobné zámečkům, což naznačuje, že obec asi byla v minulosti živá a bohatá.

Hůrky jsou nejvýše položeným sídlem okresu Jindřichův Hradec.

Historie

V oblasti se nejdříve usadili poustevníci. Název napovídá, že se jedná o bývalé hornické město - názvem „Hory, hůry, hůrky“ bývala ve středověku označována místa, kde byly těženy drahé kovy. V případě Hůrek se odhaduje, že se zde těžilo stříbro už ve 12. století.

Největšího rozmachu těžba dosáhla zřejmě v 16. a 17. století. Nejznámější byl Čertův důl (Tewlův). V roce 1628 Hůrky dostal od své matky Adam Pavel Slavata z Bystřice, který v roce 1637 osadě udělil městská privilegia, povolal sem další německé horníky, kteří těžili síru a skalici. Po něm město mělo německý název Adamsfreiheit.

V roce 1870 žilo v Hůrkách 577 obyvatel německé národnosti, kteří se většinou zabývali výrobou plátna. Konaly se zde do roka dva jarmarky. Po roce 1945 došlo k vysídlení původního obyvatelstva, osídlení českým obyvatelstvem asi nebylo jednoduché, v odlehlé oblasti s drsným počasím se bez vhodných pracovních příležitostí lidem příliš žít nechtělo. Ani na počátku jedenadvacátého století Hůrky nepůsobí dojmem rozkvétající obce, spíše opačně.

V osmdesátých letech 20. století bylo v Hůrkách plánováno otevření uranových dolů. Než mohla být těžba zahájena, došlo ke změně politického systému a od těžby bylo upuštěno. Do té doby se o oživení Hůrek staral státní statek, státní lesy a vojenská jednotka protivzdušné ochrany státu, která zde měla kasárna. Také místní škola je v současné době uzavřena pro malý počet žáků, kteří byli převedeni do školy v Nové Bystřici.

Pamětihodnosti

Mapa

Loading map...