Kostel Nejsvětější Trojice (Klášter)

Z BystřiceWiki
Přejít na:navigace, hledání

Kostel Nejsvětější Trojice se nachází ve vesničce Klášter.

Historie

Tento barokní kostel ze 17.století, který stojí na místě původního vypáleného kostela s klášterem je zasazen do rybniční oblasti a dominuje celému okolí. V těsné blízkosti kostela leží Klášterský rybník a opodál vodní nádrž Osika.

Pod mohutným oltářem s postavami českých patronů v nadživotních velikostech a centrálním obrazem zobrazující Kristovu rodinu s Nejsvětější Trojicí z roku 1681 se nachází soutok tří léčivých pramenů stékajících se v potůček, který vyvěrá na povrch v blízkosti kostela jako studánka. V legendách se mluví o moci pramenů, které mají mít léčivé účinky na oči.

Nejvýznamnější památkou v kostele je Strom života. Je to dřevořezba z jednoho kusu dřeva neznámého autora datovaná k roku 1720. Nyní je Strom života vystaven v Národní galerii v Praze.

Za dobrovolný příspěvek se v kostele dělají na objednávku prohlídky, při kterých se dostanete i do působivého klášterního podzemí. Se svíčkou v ruce tu lze projít několik desítek metrů chodeb, které údajně v minulosti měli vést až na hrad Landštejn.

Další zajímavostí je, že kněžiště nebo někdy také chór je u většiny kostelů orientován na východ, ale v tomto kostele je neobvykle obrácen na západ.

Zajímavosti

Severně od kostela je další klášterní rybník Osika (68 ha), (dříve nazývaný Ospava nebo Asp - zkratka (Abbatia sancti Pauli), jehož břehy slouží také k letní rekreaci (UK).

V době totalitního režimu byl klášter velice znehodnocen a zanedbáván. Jeho prostory byly udájně využívány i jako sklady.

V dnešní době je kostel opraven a má novou fasádu.

Fotografie

Kostel Nejsvětější Trojice

Mapa

Loading map...