Nápověda:Jak vytvořit nový příspěvek

Z BystřiceWiki
Přejít na: navigace, hledání

Tato stránka by Vám měla poradit, jak vytvořit nový příspěvek.

Tato stránka je částí Průvodce Wikipedií

ÚvodPravidla BystřiceWikiNový příspěvekEditování příspěvkuFormátování textuJak na odkazyJak na obrázkyJak na tabulkyJak na mapyOstatníDiskuze

Další odkazy:

Nápověda z Wikipedie (cz)MediaWiki Help
Důležité

Vytvářet nový, či editovat libovolný příspěvek smí každý registrovaný uživatel, který ověřil svůj (při registraci zadaný) e-mail, tj. potvrdil e-mail, který mu při registraci přišel.

Vytvoření nové stránky

Existuje několik způsobů jak založit novou stránku. Způsoby se liší podle druhu nové stránky, podle wiki a jmenného prostoru.

Vytvoření příspěvku z menu

V levém menu lze zvolit odkaz na stránku "Vytvoření příspěvku", kde se nachází jediné vstupní pole, do kterého lze zadat jméno nového příspěvku a pomocí tlačítka, na téže stránce, příspěvek vytvořit. Poté již stačí do příspěvku vepsat text. Před vytvořením nového příspěvku zkontrolujte, zda již se takový příspěvek na BystřiceWiki nenachází, pokud ano, pak můžete tento příspěvek vylepšit/obohatit o Váš text, který s příspěvkem souvisí.

Použitím stávajících odkazů na wiki

MediaWiki usnadňuje práci s odkazy používání standardní syntaxe (viz Jak na odkazy). Pokud použijete odkaz na stránku, která ještě neexistuje, bud označen červenou barvou.

Kliknutím na červený odkaz se dostanete na editační stránku nového článku, kde můžete napsat svůj text, uložit jej a tak vytvořit novou stránku.

V momentě, kdy je stránka vytvořena, odkaz změní barvu z červené na modrou (popř. fialovou u stránek, které jste již navštívili). Obvykle je toto nejlepší způsob, jak novou stránku založit, protože již na ní existuje odkaz alespoň z jednoho místa na wiki.

Použitím URL

Pro vytvoření nové stránky můžete použít wiki URL adresu, které mívají obvykle podobu

  • http://www.example.net/index.php/ČLÁNEK    nebo
  • http://www.example.net/wiki/ČLÁNEK

Když změníte ČLÁNEK na název nové stránky, dostanete se na novou, prázdnou stránku, což značí, že stránka/článek s tímto názvem ještě neexistuje. Kliknutím na záložku “editovat“ v horní části stránky, dostanete se na editační stránku, kde můžete napsat a uložit svůj článek.

Z vyhledávání

Pokud hledáte stránku, která prozatím neexistuje (okno “hledání“ a tlačítko “jdi na“), objeví se odkaz na vytvoření nové stránky. (To neplatí při použití tlačítka “hledat“)

Přesměrování na novou stránku

Při vytváření nové stránky nezapomeňte na přesměrování. Pokud si myslíte, že by někdo mohl hledat váš článek pod jiným názvem nebo jinak napsaným názvem, vytvořte vhodná přesměrování (viz Nápověda:Přesměrování).

Ochrana nové stránky

Nová stránka může být normálně upravována ostatními uživateli, správce však může, pokud chcete, zabránit normálním uživatelům vaši stránku editovat.